Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nonius - Furioso

22. 9. 2010

 Nonius a Furioso jsou první plemena odchovaná v Maďarsku v 19.st.; maďarské tradice chovatelů koní ovšem sahají až do doby před tisíci lety, kdy se v Podunajské nížině usadili uherští jezdci, potomci kočovníků z asijských stepí.

Proto Maďarsko zaujímá významné postavení v chovu koní v Evropě a zdejší odchovy jsou vynikající jezdečtí koně, velmi kvalitní, odolní a skromní. V 16.st. se do Maďarska dostala arabská krev, která zlepšila a zušlechtila místní koně a jejíž vliv je stále patrný.


Nonius

Nonius senior, hřebec zakladatel plemene Nonius se narodil v Normandii v roce 1810 a maďarské jezdectvo  ho ukořistilo po Napoleonově porážce v bitvě u Lipska r. 1813. Byl sinem anglického polokrevníka Oriona, jenž měl patrně norfolskou krev  a normandské klisny. Nonius měřil KVH 166cm a nebyl příliš hezký. Měl prý těžkou hlavu, malé oči, dlouhé uši, krátký krk, dlouhý hřbet, rovný kříž a nízko nasazený ocas.

 

nonius-senior-001.jpg

 

(pokus o nakreslení jak asi vypadal Nonius senior)

 

Byl však velmi plodný a jeho potomci ho svým zevnějškem velmi převyšovali. Nejprve Nonia připouštěli s různými klisnami - lipickými, arabskými, anglickým polokrevníkem,španělskými i normandskými. Byl otcem 15 ti vynikajících hřebců, především dominantního Nonia IX. Během 60.let 19.st. se do chovu zařadili i angličtí plnokrevníci aby pomohli odstranit zbylé tělesné nedostatky.

Plemeno se tak rozdělilo na dva typy, těžší výborný kočárový kůň s prostornými chody a lehčí jezdecký typ s výbornými skokovými schopnostmi. Nonius je dlouhověký a houževnatý kůň, avšak dospívá později, až kolem 6 roku.

nonius-XIX.jpg


 

nonius.jpg


www.equichannel.cz/po-stopach-nasich-koni-nonius-1dil

 

 

Furioso

Furioso, nebo také Furioso - North Star vznikl téže v Mezöhegyesi a to na základě klisen Nonia. Furioso a North Star byli dva angličtí plnokrevníci, hřebci dovezení do Maďarska v letech 1841 a 1944. Furioso splodil ne méně než 95 hřebců, kteří se uplatnili v mnoha císařských hřebčínech.North Star měl také mezi předky norfolské roadstery. Linie Furioso a North Star žili odděleně až do roku 1885, kdy se začali mezi sebou křížit. Nakonec kmen Furioso získal převahu.

Nyní je Furioso prvotřídní jezdecký kůň, vysoký kolem 163 cm a v mnohém se blíží plnokrevníkovi. Je to zdravý, otužilí a inteligentní kůň, dobře chodí v zápřeži. Je to také výborný sportovní kůň. Je rozšířen po středoevropském území.

furioso.jpg 


 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

g

(er, 27. 9. 2011 21:03)

gf